Praktická pásová bruska na dřevo

Velmi praktický nástroj, který ocení nejen každý domácí kutil. Pásová bruska na dřevo nemůže chybět v žádném truhlářském provozu. Stejně tak prokáže výtečnou službu i truhláři, který má svou dílnu doma pro své kutilství či provozující službu v menším rozsahu.

bruska na dřevo

Před samotnou koupí je nutné se zamyslet, jak často a k jakému účelu vám tento stroj bude sloužit, tj. zda jste kutil či profesionál, který se truhlařinou živí. Samozřejmostí je, že jen kvalitní pásová bruska na dřevo splní účel. Z tohoto důvodu je vhodné nakupovat stroje u osvědčeného prodejce.

 

Účel a použití

 

Jedná se o typ brusky, která má brusný pás různých šířek a zrnitosti, jenž je napnut mezi dvěma válci – napínacím a hnacím. Hnací válec je přímo nebo klínovým řemenem spojen s motorem. Napínací válec slouží k napnutí brusného pásu.

pásová bruska na dřevo

Tato bruska je určena především k broušení velkých a rovných ploch. Má totiž největší brusný úběr ze všech druhů brusek. Je značným pomocníkem a důležitým nástrojem v truhlářské dílně. Moderní typy mají elektronickou regulaci otáček. Ta je velmi důležitá při opracovávání materiálů, které by vysoká teplota vznikající při vyšších rychlostech broušení mohla negativně poškodit. Takřka veškeré typy brusek tohoto mají vyřešeno zachytávání prachu.

 

V případě ruční alternativy je k bruskce připojen textilní sáček na prach, jenž lze pouze obsah prachu vysypat a znova použít. Oproti tomu stacionární brusky je zapotřebí připojit k odsávacímu zařízení.

 

Brusný pás se napíná zpravidla prostřednictvím rychloupínací páky. Nejnovější typy mají elektronicky řízené centrování pásu. Převážná většina těchto strojů se speciálním zařízením se dá využít i jako stacionární brusné zařízení.

 

Co sledovat při výběru?

 

Při výběru nové brusky je dobré sledovat i věci, které mají vliv na manipulaci a komfort při práci. Je vhodné se podívat na ovládání stroje, jaké má funkce, jaká je ergonomie stroje. Rovněž se zaměřit i co je součástí balení. Některé brusky jsou dodávány i včetně praktického příslušenství apod.